Hero Winner – zázrak techniky z Indie

Tento skúter je tu s nami už veľmi dlho. Bol tu už pred inváziou “no name” čínskych skútrov a už v tej dobe patril spolu so skútrami ADLY k tomu najlacnejšiemu, čo sa u nás dalo kúpiť. Ale aj napriek tomu, veľkú dieru do sveta u nás neurobil. Po rokoch sa mi jeden kúsok dostal do rúk, skôr zo zvedavosti ako z túžby ho vlastniť. Poďme sa naň trošku z bližšia pozrieť.hero2

Už vzhľad naznačuje, že dizajn nie je úplne originálny. Ak trošku poznáte skútre z 90-tych rokov tak je vám dosť povedomý. A máte pravdu. vzhľadovo je identický so skútrom Malaguti Centro 50. Hero (tiež sa dá nájsť ako Hero Puch, Hero Honda alebo Majestic) totiž vyrába prevažne licenčné vozidlá prispôsobené na indický trh (či už Puch Maxi plus známy ako Hero Puch Automatic alebo náš skúter). Vezmú osvedčený dizajn, trošku ho upravia na ich výrobné možnosti a požiadavky domáceho trhu a hurá ho vyrábať. V čom sú teda rozdiely oproti Centru? Vo vzhľade je to iné predné svetlo, chýbajúce digitálne hodiny na palubovke a iná ozdobná mriežka na prednej maske. Podvozok vychádza z prvej generácie Centra, t.j. vpredu je bubnová brzda. Tá je celkom účinná ale rýchlo vädne a vo dvojici občas brzdíte aj nohami :-). Trošku pomôžu kvalitnejšie brzdové pakne.

Hlavný rozdiel je v motore. Ten opticky vychádza z pôvodného Minarelli avšak pri bližšom pohľade sa už dosť líši. Poďme postupne… Aj keď je motor otypovaný ako 50 ccm, zaujme nálepka, že je objem 75 ccm. Keď nahliadneme do valca tak vŕtanie je 47 mm a zdvih 42,5 mm (Minarelli je 40 mm x 39,2 mm). Rozteč štiftov je rovnaká ako u Minarelli a to 50mm, akurát sú dlhšie nakoľko je vyšší aj valec a hlava. Piest má 12mm čap oproti 10mm u Minarelli. Sviečka je s dlhým (20 mm) závitom. Kľukový hriadeľ je oproti originálu vcelku masívny a vyzerá, že vie zniesť aj oveľa vyššie výkony, než ktoré musí zvládať. Karburátor je klasický indický MICROCARB. Veľmi ťažko sa nastavuje (regulácia bohatosti zmesy voľnobehu je strašne citlivá a bez správneho nastavenia skúter nechce veľmi štartovať. Ďalšou častou závadou je, že karburátor preteká. Airbox je veľmi podobný originálu Minarelli. Keď nakukneme pod kryt variátora, tak nenájdeme žiadne veľké prekvapenie. Kľuka má 16 mm tisíchran aký sa bežne používa v čínskych 2T skútroch, takže tam pasuje variátor určený pre tieto skútre, rovnako aj voľnobežka štartéra. Remeň, spojka, zvon, remenica, prevody atď. sú zameniteľné s Minarellkovými. Akurát koncový prevod je trošku viac do rýchla. Zaujímavé je zapaľovanie. To sa nepodobá na nič a je veľmi ťažko zameniteľné. CDI s cievkou by sa mali dat zameniť za trojkáblové určené pre Malaguti (F10, F12, F14 atď), ale po malej úprave konektorov.hero1

Zvyšok skútra neprináša žiadne prekvapenia a je celkom solídny. Kvalitne spracované plasty, aj keď jedno slabé miesto majú. Vibráciami sa rýchlo “uklepú” úchyty na plastoch okolo svetla a prístrojovky a potom to strašne hrkoce. Veľmi treba vyzdvihnúť veľký podsedlový priestor, keďže nádrž je nezvykle nad prednou vidlou. To však prináša dobré rozloženie hmotnosti a skvelú manévrovateľnosť. Celkovo sa jedná o nenáročný skúter, ktorý však vyžaduje majiteľa, čo vie čo má očakávať a dokáže sa vynájsť pri servisovaní.

Vlastníte aj vy tento skúter? Podeľte sa o vaše skúsenosti v komentároch. Neskôr sa začneme venovať úpravám. Či už na podvozku alebo motore. Plány sú veľké, tak sa máte na čo tešiť.

 

ČERMOring

Možno to už niektorý z vás už zaregistrovali, ale ak nie tak dávam do pozornosti… V Ba Ružinove na Exnárovej ulici (vzadu na konci Ružinovskej ako sa točia električky) v areály bývalého autocvičiska vznikol zaujímavý projekt. Martin Čermo Čermák tam vybudoval maličký okruh, kde prebieha výučba detí jazdy na okruhu ako aj moto škola pre začiatočníkov na menších motorkách. Čiže ak sa niekto neznalý jazdy na motorke chce niečomu priučiť alebo chce niekto vyskúšať čo je to jazdiť na okruhu môže tam smelo zavítať. Rovnako je to aj výborné miesto na tréning techniky pre závodníkov. Po dohode aj zapožičajú minimotorky Yamaha PW 50 (adrenalínová jazda aj pre 100kg mackov, ťahajú parádne)

Okruh sme mali možnosť vyskúšať na vlastnej koži…trať je z väčšej časti liaty asfalt staršieho dáta, takže to je dosť rozbité, ani grip nie je nekonečný, ale dostatočný…keď sa povolia pružiny na podvozku, tak to celkom v pohode ide, kde tu je plátané novým asfaltom, niektoré časti doplnené betónom, ten je ryhovaný tak drží obstojne. Trať ma cca 450m nikde sa nejde dlhšie na plný plyn ako 3-4s, množstvo vracákov okolo nohy, pár rýchlejších zákrut a hlavne zákruta s prevýšením cca 1,2m ala Laguna Seca…

proste treba vyskúšať…keď sa trať trošku vyjazdí a nagumuje bude to paráda…vyskladať sa dá viacero variantov trate a jazdiť sa dá obidvomi smermi, chystá sa tam aj bufet :-) . Poplatok za celodenný tréning je 20 eur.
http://www.moto-cup.sk/ostatne/cermo-ring-bol-slavnostne-otvoreny/
https://www.facebook.com/cermoracing.sk?fref=ts

cermoring cistycermoring 1Na variante označenou červenou čiarou máme aktuálne najlepší čas 40,2 sekundy.