Menšia úprava valca pre triedu STREET

Aby sme sa nenudili stále sa s niečím hráme. Tu je ukážka jednej prácičky na závody do triedy “sérioviek”. Valec je nová náhrada série v najvyššej kvalite. Pre tých čo neuhádli jedná sa o valec na Piaggio AC motor. Časovanie valca je navrhnuté na 9000-9500 otáčok, upravený tvar výfukového kanála, doladené prepúšťacie kanály, odstránené zbytočné prekážky v prúdení. Hlava valca je originálna, stiahnutá o cca 1,5mm, dorobený nový spaľovací priestor vhodnejšieho tvaru. Piest je použitý od Atheny, nakoľlko sa už viac krát osvedčil. Pokiaľ by ste mali o podobné úpravy záujem, kľudne nás kontaktujte :-)

IMG1013 IMG1010 IMG1009

 

Nastaviteľná geometria podvozku

Dnes by som rád predstavil niečo z nášho vývoja. A to nastaviteľnú geometriu podvozku.

Drahšie závodné tlmiče obsahujú dobrú “vychytávku” a to možnosť nastavenia dĺžky tlmiča a tým pádom aj výšku sedenia a zmenu uhla prednej vidlice, avšak len vo veľmi obmedzenom rozsahu (väčšinou 1-2cm). Podobnú vec má aj Gilera nexus 500 kde sa dá meniť dĺžka vzpery prepákovania tlmiča (rovnako ako na Ducati 999, 1098 atď…). Tak prečo si niečo podobné nevyrobiť aj na závodný skúter. Po pol roku vymýšlania ako na to sa ustálila jedna konštrukcia.

Je to jednoduchá kolíska, uchytená do klasického úchytu tlmiča (Piaggiacke pružné uloženie muselo ísť preč). Presúvaním dorazu vytvoreného z matíc a gumených uložení, ktoré boli pôvodne na piaggio tlmiči, sa dá plynule nastaviť výška zadnej časti skútra a to v rozsahu cca 6cm, čím sa dá dosiahnuť aj značná zmena uhla prednej vidlice pre jednotlivé trate. Spolu s možnosťou nastavenia dĺžky prednej vidlice, je aj široká možnosť nastavenia svetlej výšky v rozmedzí cca 5cm.

Systém sa osvedčil a takmer pre každú trať sa dá nájsť ideálne nastavenie sklonu prednej vidlice a svetlej výšky podvozku. Avšak riešenie nemalo len samé pozitíva. Veľkým negatívom sa stal sklon motora, ktorý bol takmer rovnobežný so zemou. Nevýhodu bolo to, že pri veľkom znížení podvozku bol karburátor veľmi naklonený a prestával správne fungovať. Riešením sa stala úprava silentbloku motora. Uloženie v gume sa odrezalo preč a miest neho sa navaril kus konštrukčnej trubky priemeru 42mm a 2mm stena. Keďže uloženie má priemer 50mm vznikol priestor na malý gumený silentblok na pohlcovanie vybrácií. Výsledkom je výrazný posun kľukového hriadeľa bližšie k ťažisku skútra, správny sklon motora, oveľa pevnejšie uloženia motora atď. Jediným negatívom je, že nám už nepasuje štandardný výfuk. Keďže používame výfuky na mieru, úprava je otázkou chvíle.

custom parts

Chcem poďakovať firme Ability s.r.o. za podporu nášho tímu a hlavne spolumajiteľovi Peťovi za pomoc a rýchle zhotovenie odliatkov z hliníka podľa 3D modelu, ktorý sme mali. Odliatky boli zhotovené odliatím do piesku technológia je vhodná pre odlievanie odliatkov s nízkou sériovosťou a komplikovanými tvarmi, s pieskovými jadrami aj bez nich. Na výrobu odliatkov technológiou liatia do piesku sa využíva ručné a strojné formovanie.

Príbeh valca 2.časť

Prešiel nejaký čas a po štvormesačnom usilovnom kreslení, keď nie vždy šlo všetko tak ako malo sa zrodil 3D model uja valca. Je upravený tak aby sa dal vyrobiť na CNC fréze. Už len nájsť niekoho, kto má potrebnú technológiu na vyrobenie. Piesty by mali byť zameniteľné za piest z Malossi MHR team 50 valcov. Valec je zatiaľ určený na Piaggio motor, ale po úprave základovej platne by mal byť osaditeľný aj na Minarelli a Peugeot motory. Tak držte palce nech sa to podarí dotiahnuť do finálnej podoby.

Príbeh valca 1.časť

Niekedy okolo roku 2010 prišiel nápad skonštruovať si vlastný valec. Lenže ako na to? Nejaké skúsenosti s portingom valcov už boli, teória celkom zvládnutá. Aký valec ale postaviť? 70ccm je na trhu celkom dosť. Keďže jazdíme v triede 50ccm tak padla voľba na tento objem nakoľko skutočne race valec je v ponuke len jeden a to Malossi MHR. 50ccm je vhodný aj preto, že je takmer štvorcový (vŕtanie 40mm a zdvih 39,3mm). Ako vzor sa zobral valec z Aprilie RSA, čo je najdokonalejší dvojtakt čo kedy závodil. Náhodou som sa dopracoval k výkresom tohto valca a k fóru kde diskutoval aj tvorca tohto fenomenálneho valca. Takže sa rozhodlo…Ideme do toho… Keďže jadrá na liatie by boli veľmi drahou voľbou padlo rozhodnutie na CNC frézovanie, čo neskôr ešte spôsobí veľa problémov… O tom nabudúce…

aprilia RSA valec