Nastaviteľná geometria podvozku

Dnes by som rád predstavil niečo z nášho vývoja. A to nastaviteľnú geometriu podvozku.

Drahšie závodné tlmiče obsahujú dobrú “vychytávku” a to možnosť nastavenia dĺžky tlmiča a tým pádom aj výšku sedenia a zmenu uhla prednej vidlice, avšak len vo veľmi obmedzenom rozsahu (väčšinou 1-2cm). Podobnú vec má aj Gilera nexus 500 kde sa dá meniť dĺžka vzpery prepákovania tlmiča (rovnako ako na Ducati 999, 1098 atď…). Tak prečo si niečo podobné nevyrobiť aj na závodný skúter. Po pol roku vymýšlania ako na to sa ustálila jedna konštrukcia.

Je to jednoduchá kolíska, uchytená do klasického úchytu tlmiča (Piaggiacke pružné uloženie muselo ísť preč). Presúvaním dorazu vytvoreného z matíc a gumených uložení, ktoré boli pôvodne na piaggio tlmiči, sa dá plynule nastaviť výška zadnej časti skútra a to v rozsahu cca 6cm, čím sa dá dosiahnuť aj značná zmena uhla prednej vidlice pre jednotlivé trate. Spolu s možnosťou nastavenia dĺžky prednej vidlice, je aj široká možnosť nastavenia svetlej výšky v rozmedzí cca 5cm.

Systém sa osvedčil a takmer pre každú trať sa dá nájsť ideálne nastavenie sklonu prednej vidlice a svetlej výšky podvozku. Avšak riešenie nemalo len samé pozitíva. Veľkým negatívom sa stal sklon motora, ktorý bol takmer rovnobežný so zemou. Nevýhodu bolo to, že pri veľkom znížení podvozku bol karburátor veľmi naklonený a prestával správne fungovať. Riešením sa stala úprava silentbloku motora. Uloženie v gume sa odrezalo preč a miest neho sa navaril kus konštrukčnej trubky priemeru 42mm a 2mm stena. Keďže uloženie má priemer 50mm vznikol priestor na malý gumený silentblok na pohlcovanie vybrácií. Výsledkom je výrazný posun kľukového hriadeľa bližšie k ťažisku skútra, správny sklon motora, oveľa pevnejšie uloženia motora atď. Jediným negatívom je, že nám už nepasuje štandardný výfuk. Keďže používame výfuky na mieru, úprava je otázkou chvíle.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *